Prieš kelis mėnesius tyriau Kazachstano rinką ir buvau maloniai nustebintas atsiveriančiomis galimybėmis. Kur spjausi – ten laisvos rinkos nišos, maža konkurencija, silpni varžovai. Žiūrint iš Lietuvos ir turint omenyje Lietuvos internetinių verslų rinkos branda, Kazachstanas vilioja konkurencingumo ir vartotojų skaičiaus santykiu.

Praeito mėnesio apklausos duomenimis (kol kas nei TNS, nei Gemius site-centric tyrimų Kazachstane neatlieka), interneto skvarba siekia 26,5 procentus, t.y. 4,3 milijonai interneto vartotojų. Kad įsivaizduotume interneto rinkos potencialo augimo tempus, reikia paminėti, jog per metus, nuo 2009 m. gruodžio iki 2010 m. gruodžio, interneto naudotojų skaičius išaugo 30 procentų! Išsamią Kazachstano interneto vartotojų tyrimo ataskaitą galite rasti čia.

Vienas įdomiausių Kazachstano ypatumu yra tai, kad kazachų kalbą supranta tik 64,4 procentai gyventojų, o rusiškai kalba beveik visi! Tai leidžia Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos interneto rinkos žaidėjams lengvai įeiti į Kazachstano rinką, nelokalizuojant savo internetinių paslaugų teikimo platformų. Todėl čia galima rasti rusiškuosius „HeadHunter„, „Iz ruk v ruki„, „Yandex„, „Mamba” ir kitus. Žinoma, nemažai lietuvių irgi kalba rusiškai, todėl lokalizuoti lietuviškas sistemas, pateikiant jas rusiškai, žymiai paprasčiau nei lokalizuojant kazachų kalbai.

Nors vietinių interneto vartotojų yra apie 4 milijonus, dar apie 8 milijonai (!) lankytojų aplanko kazachų interneto portalus iš užsienio – Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Azerbaidžano. Reikia nepamiršti ir to, kad kazachų portalai konkuruoja ir su .ru zonoje esančiais portalais – pvz. nemaža dalis Kazachstano gyventojų naujienų ieško didžiuosiuose Rusijos interneto portaluose.

2010 metais interneto reklamos apimtis Kazachstane buvo tik 5 milijonai JAV dolerių. Prognozuojama, kad per 2011 m. ji išaugs iki 6 milijonų. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų labai mažai, bet ši suma sudaro jau net 3 procentus nuo visų reklaminių biudžetų!

Šiuo metu Kazachstane registruota apie 60 tūkstančių domenų, arba 2,64 domeno tūkstančiui gyventojų.

Elektroninės komercijos rinka Kazachstane – 3,5 milijono JAV dolerių. Tikimasi, jog per šiuos metus elektroninės komercijos rinka išaugs iki 6 milijonų!

Taigi, pasverkite savo galimybes šioje rinkoje ir pirmyn! Kreipkitės jei reikės pagalbos!